Bosch GCM18V-12SDN PROFACTOR 18V 12 In. Dual-Bevel Slide Miter Saw (Bare Tool)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
16
quantity
Product details
Category
Bosch GCM18V-12SDN Description
Bosch GCM18V-12SDN Includes
  • (1) GCM18V-12SD PROFACTOR™ 18V 12 In. Dual-Bevel Slide Miter Saw
  • (1) 12 In. Miter Saw Blade
  • (1) Tool-Free Workpiece Clamp
  • (1) Dust Bag
  • (1) Blade Wrench
Bosch GCM18V-12SDN Features
  • Large cutting capacity – features a cut capacity of 3.5 In. depth and a 14 In. width/crosscut
  • Dual-bevel design – allows for large compound cuts to either side of the workpiece
  • Bevel detents – features an easy-to-read scale with detents at common angles
  • Tall fence design – supports taller material for accurate cuts with 5.5 In. fences
  • Dust extraction ready – dust bag included or connect to a vacuum with ease
  • Toolless workpiece clamp – stabilize workpieces while making your cut
  • Spindle lock – for quicker blade changes
  • AMPShare™ System compatibility – 18V batteries and chargers are compatible with Bosch 18V power tools and a growing list of cordless products from AMPShare™ brands
  • Bosch 18V cordless power tools are covered by a five year limited warranty – for details, visit https://rb-pt.io/PowerToolWarranty or call 1-877-BOSCH99
  • All Bosch 18V PROFACTOR™ cordless power tools are backed by a 180-day no-questions-asked return guarantee
Bosch GCM18V-12SDN Specifications
Battery Voltage (V) 18
Charger Included No
Arbor Size (in) 0.625
Blade Material Steel
Miter Saw Type Sliding Dual Bevel Compound Miter
Saw Blade Diameter (in) 12 in
Bevel Angle Range 47° left and 47° right
Bevel Stops 0°, 33.9°, 45° and 47° (L/R)
Cutting Capacity 45 Degree Miter 3-1/2" x 9-1/2"
Cutting Capacity 90 Degree Crosscut 1-1/2" x 14"